Zarządzanie i kontrolowane finansów bywa dla wielu przedsiębiorców jedynym z trudniejszych obowiązków, jeśli chodzi o prowadzenie własnej firmy. Oczywiście, każdy przedsiębiorca może zatrudnić w swojej firmie osobę, która będzie odpowiedzialna za finanse firmy lub powierzyć ten obowiązek zewnętrznemu biurowi rachunkowemu. Niemniej jednak jak podają najnowsze badania, właściciele małych firm w większości przypadków, zajmują się sprawami finansowymi samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na to, że nie każdy z przedsiębiorców jest ekspertem w dziedzinie ekonomii czy zarządzania. Co zatem może zrobić, aby finanse firmy przepływały w sposób sprawny?
Planowanie budżetu firmowego
Rzetelne zaplanowanie budżetu firmy jest absolutną podstawą, jeśli chodzi o sprawne zarządzanie finansami. Budżet firmowy powinien zawierać wszystkie stałe koszty, takie jak wynajem biura, transport, cykliczne wyjazdy służbowe, materiały biurowe, ubezpieczenia i oczywiście wynagrodzenie pracowników. Dzięki rzetelnie opracowanemu budżetowi firmy, każdy przedsiębiorca będzie wiedział, ile minimalnie musi zarobić, aby pokryć koszty prowadzenia własnej działalności.
Rezerwa finansowa na nieplanowane wydatki
Dobrze opracowany budżet firmowy powinien zawierać także pewną kwotę na nieplanowane wydatki. Może się zdarzyć, że nagle, któryś ze sprzętów biurowych ulegnie awarii lub w sklepie pojawi się świetna oferta na coś, co bardzo ułatwiłoby pracę. Warto w takiej sytuacji mieć kwotę, która pokryje koszty nieprzewidzianych wydatków. Oprócz tego każdy rozsądny przedsiębiorca powinien pomyśleć o poduszce finansowej, która pozwoli jego firmie przetrwać jakiś czas przy zerowych dochodach. Powszechnie uznaje się, że najlepiej jest posiadać w rezerwie taką kwotę, która pomoże przetrwać przedsiębiorstwu około trzech miesięcy, jeśli znajdzie się ono z centrum kryzysu.
Pomysły na wprowadzenie oszczędności
Wielu osobom oszczędzanie kojarzy się głównie z zatrzymywaniem pewniej kwoty pieniędzy. Jeśli jednak chodzi o oszczędzanie w firmie, nie polega ono na blokowaniu przepływu pieniędzy, a na ich bardziej efektywnym zarządzaniu. Istnieje kilka sposobów na to, jak łatwo wprowadzić oszczędzanie do swojej firmy. Może to być na przykład korzystanie ze szkoleń czy kursów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej, zamienniki znanych programów komputerowych na mniej popularne, czy leasing urządzeń biurowych.
Rozsądne podejście do kredytów i pożyczek gotówkowych
Pożyczanie pieniędzy z banków przy okazji większych inwestycji jest popularnym rozwiązaniem wśród wielu przedsiębiorców. Z pomocą kredytów bankowych rozwinęło się niejedno przedsiębiorstwo. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że będąc przedsiębiorcą, który obraca sporymi kwotami, banki nieustannie podsyłać będą oferty kredytów, pożyczek czy kart kredytowych. Warto dobrze pomyśleć nad tym, czy jest to niezbędne dla rozwoju firmy. Niejednokrotnie zdarzało się, że nieprzemyślane zaciągnięcie kredytu skutkowało powstaniem ogromnego długu, który stał się przyczyną upadku firmy.