Ideologia ego, które jest złe i szkodliwe jest dość mocno zakorzenionym przekonaniem w naszej kulturze. Jest to sposób myślenia, który nie tylko powiela się w kręgach ludzi o zainteresowaniach związanych z psychologią, czy rozwojem osobistym, ale również w innych grupach społecznych. W kulturze, która dość mocno oparta jest na rozwoju duchowym, często można usłyszeć o wyzbyciu się ego, do którego dążyć powinien absolutnie każdy człowiek. Staje się to swojego rodzaju receptą szczęście, życie w dostatku i emocjonalnej stabilizacji. Pojęcie ego dość często pojawia się również w potocznym języku, jakim się posługujemy. Nie bez powodu powstały gotowe sformułowania jak „wybujałe ego” w stosunku do osoby, która według nas jest, aż nazbyt pewna siebie.
Interesujący jest fakt, że wielu z nas bardzo ochoczo wypowiada się na temat ego, a wręcz posuwa się do oceniania ego innych ludzi, tak naprawdę nawet nie wiedząc, czym ono jest. Jeżeli jednym z naszych zainteresowań jest rozwój osobisty, zapewne nie raz natknęliśmy się na wzmiankę czym ono jest. A mianowicie jest to pewien koncept Ja, a tym samym zbiór przekonań o samym sobie, który jest w stanie odpowiedzieć na pytanie „Kim jestem?”. To, co nie podlega dyskusji to fakt, że to, jak widzimy samych siebie, w znacznym stopniu składa się z fałszywych, a nawet i często destrukcyjnych zachowań. W efekcie niejednokrotnie mamy utrudnione spojrzenie na to, kim tak naprawdę jesteśmy.
Ciekawym zjawiskiem niezależnie od kręgu kulturowego, w jakim się obracamy, jest negowanie istoty ego. Niestety często nie jesteśmy w stanie zdać sobie sprawy z tego, że nie zawsze ego jest czymś złym. Na przykład ta jego część, którą możemy potocznie nazwać wewnętrznym krytykiem, mówi nam o tym, że jesteśmy beznadziejni, tylko po to, abyśmy nie zdecydowali się na działanie, bo gdybyśmy to zrobili, istnieje ryzyko poniesienia porażki. W pewnym sensie więc ego rzeczywiście jest obrazem nas samych, jednak koncepcja ta jest bardzo uogólniona. Natomiast idea, mówiąca o tym, że nasza osobowość składa się z różnych części, daje nam o wiele szerszy obraz nas samych i pozwala na odpowiedni rozwój.