Dobór odpowiedniego oleju silnikowego jest kluczowy jeżeli chcemy zadbać o dobrą pielęgnację naszego samochodu. Dobry płyn silnikowy ma duży wpływ na żywotność oraz kondycję silnika oraz skrzyni biegów.
Wielu posiadaczy samochodów zastanawia się nad wyborem odpowiedniego oleju kiedy nadchodzi jego wymiana. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat tych płynów.
Rodzaje olejów silnikowych
Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że obecnie wyróżniamy 3 rodzaje olejów silnikowych. Różnią się one od siebie bazą olejową, która ma wpływ na to jak płyn będzie chronił nasz silnik przed zatarciem. Pierwszym rodzajem są oleje syntetyczne, które wyróżniają się najlepszą ochroną silnika. Bez problemu radzą sobie zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Są one odporne na proces utleniania, dlatego cechują się długą żywotnością. Co więcej, dobrze czyszczą oraz chłodzą silniki.
Oleje mineralne są propozycją dla właścicieli starszych aut. Dobrze sprawdzają się one w samochodach z większym przebiegiem, które mają w zwyczaju pobierać duże ilości oleju. Decydując się na większą lepkość oleju, powinniśmy z powodzeniem zminimalizować to zjawisko. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego rodzaju oleju ze względu na jego słabsze właściwości chroniące silnik oraz szybszą ich utratę.
Ostatnim rodzajem są oleje półsyntetyczne. Są one swego rodzaju połączeniem oleju mineralnego oraz syntetycznego. Jest to tańsza alternatywa dla oleju syntetycznego. Cechuje się słabszą ochroną silnika oraz jego oczyszczaniem. Dodatkowo decydując się na taki olej możemy mieć problem z odpaleniem samochodu zimą. Najczęściej są one stosowane w starszych samochodach na przemian z olejami mineralnymi.
Klasa lepkości oleju silnikowego
Decydując się na olej silnikowy musimy znać także jego klasy lepkości. Określa ona zdolność przepływu oleju w konkretnej temperaturze. Aktualnie wyróżniamy 6 klas olejów zimowych oraz 6 klas olejów letnich. W oznaczeniach znajduje się litera „W”. Cyfry przed tą literą oznaczają gęstość oleju w niskich temperaturach. Natomiast cyfra po literze „W” oznacza gęstość w wysokich temperaturach. Przykładowym oznaczeniem oleju silnikowego jest np. 5W30.
Skład olejów silnikowych
Oleje silnikowe oprócz samej bazy olejowej posiadają również w swoim składzie dodatki. Mogą to być np. detergenty, antyoksydanty, modyfikatory tarcia, środki przeciwkorozyjne oraz środki dyspersyjne. Każdy z tych dodatków ma ogromne znaczenie w działaniu samego oleju. Dzięki nim są one w stanie utrzymać silnik w czystości oraz zmniejszyć opór pomiędzy ruchomymi częściami silnika. Chcąc dobrać wysokiej jakości olej silnikowy do naszego samochodu, warto wcześniej dokładnie przejrzeć wszystkie właściwości i parametry płynu, które z reguły dostępne są na etykiecie produktu.
Wybierając dobry olej wpływamy na wydajną pracę naszego silnika. Warto sięgnąć po wysokiej jakości oleje silnikowe, ponieważ dzięki nim przedłużymy żywotność silnika. Taki olej to gwarancja bezpieczeństwa, które jest kluczowe podczas eksploatowania auta. Na https://www.techoil.pl/ znajdziesz wysokiej jakości oleje silnikowe.