Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ręczne podlewanie roślin jest bardzo kłopotliwe. Ludzie, którzy posiadają duże ogrody tak naprawdę są zmuszeni do tego, aby zainwestować w system nawadniający. Jeśli wolisz bardziej odpoczywać niż pracować w ogrodzie również powinieneś się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Gwarantuje ono niezwykłą wygodę oraz oszczędności w eksploatacji.
Takim systemem można objąć bez problemu cały ogród. Czasami wystarczy nam tylko część ogrodu, co również jest możliwe. Jednak o zainstalowaniu takiego systemu w naszym ogrodzie warto pomyśleć już podczas projektowania terenu zielonego wokół domu. Oczywiście wykonanie takiej instalacji jest możliwe później, będzie to wymagać przekopania ziemi oraz zniszczenia części roślin. Do montowania systemu nawadniającego możemy zabrać się sami, ale jeśli mamy do czynienia z dużym i złożonym ogrodem, warto zlecić to zadanie fachowcom.
Czym jest system automatycznego nawadniania?
Składa się on z przewodów, które doprowadzają wodę oraz ze zraszaczy, mikro zraszaczy lub linii kroplujących. Najważniejszym elementem całej instalacji jest sterownik, który jak sama nazwa wskazuje wszystkim steruje. Należy go odpowiednio zaprogramować, aby dostarczyć odpowiednio dużo wody dla każdej rośliny. Pamiętajmy o tym, że każda z nich ma inne wymagania, co również będzie musiało zostać uwzględnione w sterowniku.
Zraszacze w naszej instalacji mogą być wynurzalne albo niewynurzalne. Te pierwsze wynurzają się pod wpływem ciśnienia wody. Zraszacze niewynurzalne natomiast są montowane na sztywnych rurkach. Takie rozwiązanie świetnie nadaje się do wyższej roślinności. Zraszacze dzielimy także na statyczne i ruchome. Statyczne wytwarzają stały strumień, z kolei ruchome obracają się i spryskują określony obszar. Więcej o nawadnianiu ogrodów znajdziesz na https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/
Linie kroplujące
Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie w systemach nawadniających. Linie kroplujące dozują wodę pod roślinę lub do jej systemu korzeniowego. Węże możemy ułożyć na powierzchni lub nieznacznie zagłębić w podłożu. Oczywiście samą głębokość ułożenia systemu należy dostosować do rozrostu korzeni danych roślin.
Do działania linii kroplujących konieczne jest zaopatrzenie się w reduktor ciśnienia oraz proces filtrowania wody z większych zanieczyszczeń. System ten wymaga używanie tylko i wyłącznie czystej wody. Zazwyczaj układa się go faliście albo spiralnie. W przypadku większych ogrodów konieczne będzie zainstalowanie kilku równoległych linii kroplujących.
Montaż systemu nawadniającego
Kiedy zdecydowaliśmy się już na jakiś system, przychodzi czas na jego zamontowanie. Niektóre firmy oferują nawet wykonanie darmowego projektu, jeśli wszystkie komponenty zostaną zakupione właśnie u nich. Oczywiście za montaż możemy zabrać się sami, jednak w przypadku bardziej złożonych projektów możemy już nie dać sobie rady. W takiej sytuacji warto zdecydować się na profesjonalistów, którzy mają w tym doświadczenie. Dzięki nim nie będziemy musieli nic poprawiać w przyszłości. Dobrze dobrany i zamontowany system automatycznego nawadniania ogrodu pozwala cieszyć się zaoszczędzonym czasem oraz pieniędzmi. Podlewanie roślin jest również możliwe nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu. Wiele instalacji pozwala na zdalne kontrolowanie systemu dzięki aplikacji mobilnej.