
Wstyd jest jedną z najtrudniejszych emocji, jaką odczuwamy. Jeżeli jest on zakorzeniony w naszym poczuciu własnej wartości i tożsamości niszczy on poczucie bezpieczeństwa i tym samym odsuwa nas od innych ludzi a często nawet od samego siebie.
Niestety, aby zdać sobie sprawę z tego, jak walka ze wstydem może uefektywnić nasz rozwój, musimy poznać jego genezę. Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wstyd jest nieodłączną częścią kultury, w której żyjemy i w jakiej zostaliśmy wychowani. Nosimy go w sobie wszyscy, lecz nasze mechanizmy obronne nauczone latami doświadczenia działają w taki sposób, aby nie pozwolić mu wyjść na powierzchnię i przytłoczyć nas. Nie jest to jednak trwałą emocją. Wstydu możemy się pozbyć, ponieważ nie jest on z nami od momentu urodzenia, a raczej został nam wpojony. Często przekazywany niczym dziedzictwo z pokolenia na pokolenie.
Nie oznacza to również, że wstyd jest bezużyteczny. Każda emocja jest nam w jakimś stopniu potrzebna, chociaż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Tak samo jest ze wstydem, a jego funkcją jest konformizm, który sprawia, że jako jednostki dopasowujemy się do norm społecznych. W efekcie pozwala nam on spełnić naszą potrzebę przynależności i uniknąć odrzucenia. Ważną umiejętnością jest odróżnienie wstydu od poczucia winy. Poczucie winy to emocja mówiąca nam, że nasze zachowanie było złe. Natomiast wstyd jest nieodłączny z naszą tożsamością, mówi nam więc, że to my jesteśmy źli. Jest on bardzo ogólną oceną nas samych, a tym samym naszej własnej wartości.
Niestety, to do czego doprowadziło nas wychowanie w naszej kulturze to wręcz plaga chronicznego wszechobecnego wstydu. Ważne jest, aby pracować nad tym aspektem naszego życia, ponieważ statystyki boleśnie pokazują, że jest on częstym powodem samobójstw, których liczba drastycznie rośnie z roku na rok. Jest również powodem wielu destrukcyjnych zachowań, które coraz częściej stają się elementem naszej codzienności. Jeśli więc do tej pory zastanawialiśmy się, od czego zacząć nasz rozwój osobisty, wybór wydaje się prosty.