Wszawica w obecnym społeczeństwie bardzo często jest tematem tabu. Niektórym osobom wydaje się, że jest to rzecz, która została już całkowicie wyparta. Tymczasem jest to wierutna bzdura. Wszawica bardzo często pojawia się w miejscach, gdzie przebywa dużo osób naraz – zwłaszcza w przedszkolach, żłobkach i szkołach. Wystarczy jedna zarażona osoba, a pasożyty w mgnieniu oka przenoszą się na innych żywicieli, tworząc prawdziwą plagę.
Czy wszawicy trzeba się wstydzić?
Wiele osób jest przekonanych, że wszawica jest chorobą, która pojawia się w miejscach dotkniętych brudem i bałaganem. Jest to myślenie bardzo krzywdzące, bowiem może stygmatyzować osoby, które dotyka ten problem. Tymczasem pasożytami wszy może zarazić się tak naprawdę każdy, kto ma z nimi styczność. Nie ma żadnego znaczenia, w jakich warunkach środowiskowych się żyje i przebywa, wystarczy nawet krótki kontakt z zarażoną osobą. Nic do gadania nie mają to także status społeczny i higiena skóry głowy – to tylko krzywdzące mity.
Jakie są pierwsze objawy wszawicy?
Do najważniejszych obiadów wszawicy należy z pewnością świąd głowy – pojawia się on wszędzie tam, gdzie skóra zostaje u kłuta przez wesz. Można także dokładnie przyjrzeć się i zobaczyć przytwierdzone u podstawy włosa małe, niewielkie jajka, które na pierwszy rzut oka mogą nieco przypominać łupież. Niepokój powinna wzbudzić także zaczerwieniona skóra na skroniach, za uszami oraz na szyi, a także niewielkie ranki na skórze głowy, powstałe w wyniku intensywnego drapania.
Jak walczyć z wszawicą?
Pomimo tego, że może się wydawać, że wszawica należy do rzadkich problemów, to w aptece dostać można mnóstwo różnego rodzaju środków, które mają pomóc w poradzić sobie z nią. Z reguły są to szampony, żele lub spreje, które nakłada się na wilgotne włosy i pozostawia na nich przez jakiś czas. Do zestawu zazwyczaj dołączony jest mały, bardzo gęsty grzebień, którym po skończonej kuracji należy pasmo po paśmie wyczesać włosy i usunąć z nich martwe gnidy. W zależności od zaleceń, kurację zazwyczaj należy powtórzyć dwukrotnie, by upewnić się, że wszystkie pasożyty zostały zabite i usunięte.
Jeśli chodzi o przedmioty osobiste, to wszystkie rzeczy służące do higieny głowy, takie jak szczotki do włosów czy też spinki, należy dokładnie wygotować, by usunąć z nich martwe wszy. Dobrze jest tak że podobnie postąpić z pościelą i ubraniami. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy pasożyty nie przeniosły się na innych domowników i w razie potrzeby u nich także przeprowadzić kurację. Brak reakcji może doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się pasożytów, także poza domem – na przykład w szkole u dzieci.
Podsumowując, wszawica jest problemem, który nie ma większego negatywnego wpływu na zdrowie. Uporczywy świąd bywa jednak bardzo męczący i z pewnością należy z tym walczyć. Na szczęście preparaty, które mają sobie poradzić z pasożytami, w ogromnej większości są bardzo skuteczne i wystarczy zaledwie dwukrotne ich zastosowanie, by z ulgą pożegnać problem raz na zawsze.