
Choroba lokomocyjna to dla wielu rodziców prawdziwy koszmar. Już na samą myśl o podróży z dzieckiem, które na nią cierpi, dostają drgawek i dreszczy. Nic więc dziwnego, że rodzice szukają różnych sposobów na to, jak pomóc dziecku podczas podróży i ograniczyć przykre dolegliwości. Trzeba wiedzieć, że jeśli chodzi o chorobę lokomocyjną, to istnieje bardzo wiele naturalnych sposobów, które w żaden sposób nie mają negatywnego wpływu na zdrowie malucha, a przynoszą wyraźną ulgę.
Naturalne sposoby na chorobę lokomocyjną
Na początku wypadałoby powiedzieć, czym tak dokładnie jest choroba lokomocyjna. W dużym skrócie i uproszczeniu śmiało można powiedzieć, że to sytuacja, w której zwyczajnie głupieje błędnik. Staje się to przyczyną różnych przykrych dolegliwości takich jak: pocenie się, nudności, zimne poty, bóle brzucha i głowy. Dzieci, które mają nasiloną postać choroby lokomocyjnej, nie mogą przebyć nawet krótkiej trasy bez pogorszenia swojego stanu.
Już na samym początku trzeba podkreślić, że nie istnieje jeden uniwersalny sposób na poradzenie sobie z chorobą lokomocyjną. Różnym dzieciom pomagają różne sposoby, dlatego warto metodą prób i błędów znaleźć ten jeden wybrany, który sprawdza się w naszym przypadku.
Jeśli chodzi o chorobę lokomocyjną, bardzo ważna jest profilaktyka. Badania jednoznacznie wykazały, że nie bez znaczenia jest styl jazdy. Osoby, które mają tendencję do szybkiej, bardzo dynamicznej jazdy, powinny z niej zrezygnować, by dodatkowo nie nasilać objawów choroby. Warto także zadbać o to, by w aucie panowała odpowiednia atmosfera – częste wietrzenie, nie za wysoka temperatura oraz świeże powietrze – to wszystko zapobiega przykrym dolegliwościom. Przed dłuższa podróżą trzeba upewnić się, że dziecko jest wypoczęte i wyspane. Należy także podać mu lekki posiłek i absolutnie nie zabierać w drogę żadnych niezdrowych przekąsek oraz napojów gazowanych. Wystarczy lekka, miętowa herbata i ewentualnie delikatne przekąski.
Przed wyruszeniem w trasę dobrze jest także usiąść i dokładnie ją zaplanować. Jeśli jest taka możliwość dobrze unikać krętych tras z mnóstwem zakrętów i wzniesień na rzecz bardziej prostych dróg. Pomóc może także zaplanowanie podróży na noc – w tym czasie dziecko zazwyczaj będzie spać i jest szansa, że przykre dolegliwości go nie dotkną.
Leki na chorobę lokomocyjną
Jeśli profilaktyka nie działa, a dziecko tak czy siak ma nasilone objawy choroby lokomocyjnej, warto sięgnąć po różnego rodzaju leki i specyfiki z apteki. W ograniczaniu mdłości świetnie sprawdzą się tabletki na bazie imbiru, można także z jego użyciem przygotować orzeźwiający napój, który doskonale niweluje mdłości.
Warto poradzić się farmaceuty, które z dostępnych środków najlepiej sprawdzają się w przypadku choroby lokomocyjnej. Jeśli jej objawy są bardzo mocno nasilone i skutecznie utrudniają życie dziecku, można przed zaplanowaniem dłuższej podróży udać się z wizytą do lekarza, który będzie w stanie przepisać silniejszy środek na receptę, znacznie ułatwiający zaplanowaną podróż.